Cumalıkızık

Orijinal Dokusunu Yitirmemiş Bir Osmanlı Köyü


Cumalıkızık turumuzda orjinal bir Osmanlı köyünü ziyaret ediyoruz.Köy camini ziyaretten sonra dünyanın en dar arlığı olan Cin Aralığından geçmeyi deneyeceğizve hikayesini rehberimizden dinleyeceğiz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Cumalıkızık’ın kuruluş hikayesinin 1300’lü yıllara kadar uzandığı biliniyor. Osmanlı’nın erken dönem sivil mimari örneklerine ev sahipliği yapan köy, bu dönemde Uludağ çevresine kurulan 7 kızık köyünden biri…

O zamanlar dağ eteklerinde kurulan köyleri tanımlamak için “kızık” sözcüğü kullanılıyormuş. Bu köylerden Cumalıkızık, Derekızık, Hamamlıkızık, Fidyekızık ve Değirmenlikızık olmak üzere beşi günümüze kadar ulaşmış.

Aralarında orijinal dokusuna en yakın şekilde korunmuş olanı ise Cumalıkızık.

Eskiden tüm kızık köylerindeki halkın cuma namazı için toplandığı yer olması sebebiyle köyün bu ismi aldığı rivayet ediliyor.

Köyde 250’yi aşkın ev bulunuyor; ancak restorasyonlarla birlikte bu evlerin hemen hemen yarısı kullanılır durumda.

Köy aslında bundan birkaç sene öncesine kadar çok da bilinmiyormuş. 2002-2004 yılları arasında yayınlanan Kınalı Kar dizisi ile ünlenen köy, o dönemden itibaren ziyaretçi akınına uğramaya başlıyor.

Sonrası ise bilindik bir hikaye; restore edilen evler, kapı önlerinde yerel lezzetlerin ve el yapımı eşyaların sıralandığı tezgahlar, pansiyona dönüştürülen konaklar…

Cumalıkızık

Cumalıkızık’ta Ne Yenir?

Cumalıkızık’ın nesi meşhur derseniz; serpme köy kahvaltısı ilk sırada yer alıyor.

Özellikle Bursalılar, hafta sonları uzun ve keyifli bir kahvaltı için köyü tercih ediyorlar.

Siz de köye hafta sonu giderseniz, saat 10.00’dan sonra çoğu kahvaltıcıda yer bulamama gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Cumalıkızık’ta köy kahvaltısının başrolünde ise gözleme var…

Elde açılmış, tazecik ve lezzetli yufkası, peynirli, patatesli, kıymalı, ıspanaklı gibi türleriyle kahvaltı sofranızı şenlendiriyor gözlemeler.

Köy meydanı ve çevresinde, gözleme yeyip kahvaltı edebileceğiniz yerler sıralanıyor.

Bulanlar Kınalı Kar Konak’ın restoranında sac kavurma ve mantıdan oluşan akşam yemeği ise kahvaltısından daha çok yer etti aklımızda…